20 mar 2015

Tennō jako symbol Japonii

 

W społeczeństwie japońskim cesarska rodzina ma bardzo duże znaczenie, bowiem jest wzorem, przykładem dla Japończyków, więc egzystencja musi być bardzo dobrze poukładana i zaplanowana, by nie przynieść hańby narodowi.

Życie cesarskie jest bardzo zdyscyplinowane i  rygorystyczne, bowiem jej członkowie są kontrolowani na każdym kroku. Każdy ich ruch, w to co się ubierają, jakie gesty maja być wykonywane podczas wystąpień publicznych a nawet w wychowanie dzieci. Nad rodziną cesarską istnieją dwa organy które dbają o dobry wizerunek rodziny.

Jednym z nich jest kunaicho (faceci w czerni ^^) dbają o bezpieczeństwo podczas podróży, ale i również umawiają na spotkania z dziennikarzami, organami państw. Drugi organ to dwór cesarski, który dba o wygląd rodziny, uczy gestów podczas wystąpień publicznych - oczywiście oprócz schludnego ubrania, gestów, prezencji jest miejsce na wykształcenie a każdy z członków rodziny cesarskiej musi być dobrze wykształcony.

Gdy pojawia się dziecko jest posyłane do szkoły w Gakushin - to szkoła nie tylko przeznaczona jest dla cesarstwa (koku) i sławnych ludzi, ale również dla najbogatszych Japończyków i ona podobnie jak todai daje przepustkę do kariery.

W dzisiejszej Japonii cesarz jest traktowany jako symbol państwa, ale mówi się, że też o jego wyższej prawomocności.

A teraz omówię kilka zasad i ról cesarza:

- stać na czele państwa (godnie reprezentować kraj)
- spłodzić męskiego potomka w celu przedłużenia dynastii ( z tym to różnie bywa)
- być wzorem według obyczajów i tradycji
- prowadzić w pełni zdyscyplinowane życie odpowiadające regułom cesarskim
- pełnić role najwyższego prawomocnika państwa
- cesarz jest święty i nietykalny

ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz