26 sie 2011

Sayako Kuroda

  

Sayako Kuroda (jap. 黒田清子, Kuroda Sayako) - ur. 18 kwietnia 1969, uprzednio JCW Księżniczka Sayako (jap. 紀宮清子内親王殿下, Nori no Miya Sayako Naishinnō Denka) - trzecie, najmłodsze dziecko i jedyna córka cesarza Akihito i cesarzowej Michiko. Jej symbolem jest (było) Nymphaea tetragona (jap. 未草, hitsujigusa)
  

W dniu 19 marca 2005 odbyła się ceremonia zaręczyn (jap. 納采の儀, Nōsai no Gi). Sama uroczystość trwała 15 minut i odbyła się w pałacu cesarskim. Za pośrednictwem mistrza ceremonii dworu pan młody poprosił Sayako o ręką i przekazał zaręczynowe dary: świeże ryby, sake i jedwab.
Wychodząc 15 listopada 2005 za mąż za Yoshiki Kurodę - zwykłego urzędnika miejskiego i osobę niezwiązaną z dworem cesarskim - Sayako opuściła rodzinę cesarską i utraciła tytuł, przyjmując nazwisko męża. Jej dzieci nie będą miały praw do tronu.

Ślub i odejście z rodziny cesarskiej
Ceremonia ślubna odbyła się 12 listopada 2005 r. W Kōreiden (jap. 皇霊殿, Kōreiden) na terenie Pałacu Cesarskiego w Tokio odbyła się ceremonia Kashikodokoro Kōreiden Shinden ni Essuru no Gi (jap. 賢所皇霊殿神殿に謁するの儀, Kashikodokoro Kōreiden Shinden ni Essuru no Gi), podczas której księżniczka ubrana w jūnihitoe złożyła cześć swoim przodkom. Jednakże po samej ceremonii wystąpiła w białej sukni, ponieważ tak sobie zażyczyła panna młoda.
  
Na zewnątrz Pałacu Cesarskiego odbyła się ceremonia Chōken no Gi (jap. 朝見の儀, Ceremonia Audiencji Cesarskiej), podczas której Sayako ubrana w długą suknię z Orderem Drogocennej Korony i diademem pożegnała się z cesarzem i cesarzową.

15 listopada 2005 r. około godziny 10:00, Sayako opuściła Pałac Cesarski. O 11:00 - w "Sali Bankietowej Orchidei" w hotelu Imperial w Tokio odbyła się ceremonia ślubna, na której obecni byli cesarz, cesarzowa, książę Naruhito wraz z małżonką oraz krewni młodej pary. Miejsce zostało poświęcone bogini Amaterasu. Mistrzem ceremonii był Michihisa Kitashirakawa. O 14:00 - nowożeńcy udzielili wywiadów dla mediów, a o 16:00 - w hotelu Imperial odbył się bankiet, na którym obecny był także gubernator Tokio - Shintarō Ishihara.

16 listopada 2005r. Sekretarz Agencji Dworu Cesarskiego (Kunaichō) dokonał zmiany statutu społecznego Sayako. Straciła ona przywileje członka rodziny cesarskiej i od tego dnia traktowana jest jak przeciętny mieszkaniec Japonii. W kwietniu 2008 cesarz - w rocznicę swojego ślubu - odwiedził posiadłość państwa Kuroda.

A na koniec:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz