28 lip 2013

Praktyki mnisie: ThongdrolThongdrol - po tybetańsku znaczy "wyzwolenie poprzez wgląd". Są to różnego rodzaju praktyki rytualne wadżrajany, stosowane dla ułatwienia kontaktu z bóstwem. Zazwyczaj przedstawia się na malowidłach lub rzeźbach. 

Thongdrol występuję we wszystkich rytuałach tantrycznych, ale jego praktykowanie zarezerwowane jest tylko dla osób, które przeszły inicjacje i są zdolne uzyskać wizję bóstwa podczas medytacji. Przykładem stosownych praktyk są tańce, podczas których zgromadzeni wierni obserwują zmaterializowaną wizję uzyskaną podczas medytacji albo poprzez wystawianie ogromnych obrazów thangka podczas dorocznych uroczystości .

   

Thangki to najczęściej haftowane obrazy, które są rozwijane wzdłuż fasady głównej sali klasztoru lub na specjalnej platformie do tego przeznaczonej. Pokazowi obrazów towarzyszą śpiewy oraz składanie ofiar, by po tych czynnościach wierni mogli dotknąć i otrzyma energię bóstwa, które uraczyło swoją świętą obecnością zgromadzonych i schroniło się na czas trwającego święta w tkaninie.

W Butanie zwykle pokazuję się wizerunek Padmasambhawy i przygotowuję się na jego cześć tsechu - specjalną ceremonię religijną, podczas której odbywają się rytualne tańce. Natomiast samo wystawianie wizerunku zależy od lokalnej tradycji.

ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz