16 sty 2012

Chińskie zabawki gliniane

   

Na tle długiej historii i kultury regionalnej, wszystkie zabawki gliniane mają głębokie znaczenie religijne i kulturalne i nie używa się ich wyłącznie jako zabawek. A oto przykłady:

- Piesek z prowincji Henan >klik<

Zabawka ta nazywana jest „glinianym psem”, bowiem najbardziej rozpowszechniona forma  jest postać małpy. Są różne rodzaje: „małpa – poprzednik człowieka”, „małpa nosząca brzoskwinię”, „kot ciąga małpę”, „małpa na małpie” itd.

- Dwugłowe (ręcznie robione) z regionu Weiyang  >klik<
Proces techniczny składa się z pięciu faz:
-„przygotowanie gliny”,
-„nacieranie gliny”,
-„formowanie”,
-„farbowanie”
-  i „malowanie”.
Wszystkie zabawki farbowane są jednocześnie. Jeśli chodzi o malowanie, nie używa się do tego pędzla, lecz słomy sorga, którą barwi się gliniane zabawki na wiele kolorów. W tle czarnego koloru - czerwony, zielony, biały oraz żółty wskazują na skromną postać.

- „ ni gugu”, „dzidzi gugu” i „gugu dzi” z miasta Jun  >klik<

Co rok z okazji święta 15-tego stycznia kalendarza księżycowego i święta duchów 15-tego lipca kalendarza księżycowego, na targach sprzedaje się sporą ilość zabawek glinianych. Kupują je głównie mężatki, które nie mają jeszcze dzieci, lub te kobiety, które chcą mieć więcej potomstwa.

- zabawka dźwiękowa z miasta Jun  >klik<

Wyobrażają one postacie zwierząt i ludzi. Duży czerwony koń, duży czarny koń, dwa konie, młody koń, postaci te również nie oddają dokładnie rzeczywistości i są przesadzone. Temat zabawek zaczerpnięty był głównie z powieści lub bajki.  

- kogut ze wsi Luguba - należy do miasta Xincheng w prowincji Hebei.  >klik<

Są trzy rodzaje koguta glinianego - duży, średni i mały. Postać dużego koguta ma wysokość 25 cm., mały ma około 6 cm.  Postać koguta jest bardzo prosta i kolorowa.

- laleczki z Baigou w prowincji Hebei  >klik<

Prowincji Hebei jest znanym miejscem pochodzenia zabawek ludowych w historii. Postaci zabawek glinianych jest dosyć dużo, oprócz glinianych lalek, są postaci operowe, głównie z opery Hebei. Często kilka postaci zostało zrobionych razem, między sobą ściśle połączonych. Z drugiej strony zwiększa to odporność przed stłuczeniem.

- tygrys wiszący na ścianie z regionu prowincji Shanxi >klik<

Gliniany tygrys jest charakterystyczną ozdobą ludową. Jej rozmiar może być różny, od 6 cm. do 100 cm.

ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz