3 cze 2013

Yamatotakeru i jego krótka historia

     

Pełne jego imię brzmi: Yamatotakeru-no mikoto, lecz znany jest też pod imieniem Yamatodake. Jest jednym z japońskich bohaterów narodowych. Żył w latach 71-130 i był synem ówczesnego cesarza Keiko.

Przede wszystkim jest powiązany z mitami o podbiciu terenów na pn.wsch. od Yamato. Wyobrażano go jako mężczyznę ogromnego wzrostu i wielkiej sile fizycznej. Wg Nihongi już w wieku 16 lat otrzymał od ojca polecenie ujarzmienia niesfornego plemienia Kumaso, które wszczęło rebelię w regionie Kyushu. Y. udał się tam, i w celu pokonania ich, użył sztuczki: przebrał się za dziewczynę, gdzie dzięki przebraniu, mógł się spotkać z wodzem, który gdy tylko się spił, został pchnięty sztyletem. Dzięki temu otrzymał przydomek " Bohater z Yamato".

Po opanowaniu rebelii, ponownie został wysłany do innego plemienia - ludu Emishi - w tym samym celu. W drodze wstąpił do swej ciotki Yamato-hime (Ise) otrzymał cudowny miecz Ama-no murakumo-no tsurug. Miecz ten pomógł bohaterowi w czasie, gdy ten wpadł w pułapkę w Suruga - wrogowie podpalili teren wokół obozowiska, ale gdy płomienia zaczęły go otaczać, Y. ściął trawę cudownym mieczem, który odtąd otrzymał  nową nazwę - Kusanagi-tsurui.

+Ciekawostka+
Miecz czczony jest jako shintai - czyli miecz, przez który przejawia się bóstwo i który je symbolizuje - przechowywany jest w świątyni Atsuta-jingu. Jedno ze świętych regaliów.
++++++++++

Bohater zmarł w wieku 30 lat na polach Nobo koło Is, przez zemstę demonów górskich z przełęczy Ibuki koło Omi, nie chroniony przez swój miecz, ponieważ zostawił go u swej świeżo poślubionej nowej żony, Miyazu-hime.

Yamatotakeru jest czczony przede wszystkim w Atsuta-jingu, kei-jingu i Takebe-jinja.

ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz