10 sie 2011

Gongu cha (Chado) - sam przebieg (2 wersje)


Chiński rytuał parzenia herbaty to "gongu cha". Używa się do niego wyłącznie herbat częściowo fermentowanych, zwanych Oolong. Natomiast w Japonii - chado, czyli droga herbaty.

Rytuał ten odbywa się według określonych zasad ( w Chinach):
* Do temperatury około 95oC trzeba podgrzać wodę.
* Wlać do imbryka gorącą wodę i umieścić go na specjalnie przygotowanej i przeznaczonej do tego "herbacianej tacy" (tzw. "łodzi").
* Wodę przelać z imbryka do miseczek, aby je sparzyć.
* Nabrać z pojemnika na herbatę około 5 gramów liści i umieścić je w imbryku.
* Następnie opłukać liście gorącą wodą, napełniając czajnik aż po jego brzegi, po czym wylać ten pierwszy napar do "herbacianej łodzi" i ponownie napełnić imbryk gorąca wodą.
* Przykryć czajniczek pokrywką i obrócić ją kilka razy, aby usunąć nadmiar wody.
* Oblać naczynie gorącą wodą, aby utrzymać wysoką temperaturę.
* W czasie parzenia herbaty opróżnić miseczki.
* Napar podawać w kolejności, w jakiej siedzą goście. Pić go należy małymi łyczkami
* Rytuał powtarza się trzykrotnie, zaparzając te same liście.
_____________

W Japonii długo herbata uważana była za luksusowy towar i przeznaczona wyłącznie dla elit. Japońską kulturę picia herbaty zawdzięcza się mnichom zen, którzy spożywali ja według buddyjskiej filozofii. Ich sztuka parzenia herbaty, związana z duchem zen - chanoyu znana była już w XV wieku. Wiek później mnich Sen-no Rikyu uznał "Drogę herbaty" za kwintesencję doskonałości. Stworzono herbaciany ceremoniał parzenia, przygotowania i picia herbaty. Rytuał ten wymaga odpowiedniej atmosfery oraz pomieszczenia. W tym tzw. pawilonie ważne są niskie drzwi, przez które przechodząc każdy musi się pochylić. Tutaj każda czynność, gest i kolejność mają swoje przeznaczenie. Tak więc w Japonii tak to następuję:

o Gospodarz daje gongiem zgromadzonym gościom znak, że mogą wejść, aby przystąpić do chanoyu.
o Goście zajmują miejsca i wówczas podaje się im specjalny poczęstunek. Trwa on kilkanaście minut, po czym mają opuścić pomieszczenie, gdzie mogą porozmawiać, zapalić. Dopiero po tej przerwie rozpoczyna się cały ceremoniał.
o Mistrz ceremonii klęczy na macie o powierzchni 9 m2, wyciera miseczki do herbaty jedwabną ściereczką przyczepiona do kimona.
o Nabiera herbatę bambusową szpatułką i wsypuje do miseczki.
o Z żeliwnego czajniczka stojącego na podłodze nad paleniskiem nabiera wody bambusową chochelką i nalewa ją do miseczki. Obok stoi naczynie z zimna wodą.
o Roztrzepuje zawartość miseczki bambusową trzepaczką, aż do otrzymania piany.
o Potem podaje naczynie pierwszemu uczestnikowi ceremonii, który mu dziękuje i zaczyna spożywać herbatę. Pije ją małymi łyczkami.
o Pustą miseczkę oddaje mistrzowi, który ją myje, po czym chanoyu rozpoczyna się od początku.
           
Rytuał powtarza się trzykrotnie, zaparzając te same liście.

ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz