26 sie 2012

Makijaż Gejsz

 

Historia białego makijażu pochodzi z okresu Heian. Stosowano go przez arystokratów podczas audiencji u cesarza, ponieważ w ciemnych wnętrzach panował mrok i władca nic nie widział, dlatego tez nakazano stosowanie białego makijażu, by mniej więcej odróżnić twarze osób przybywających na audiencji. Niegdyś jedynym składnikiem były suszone odchody słowików, cenione z powodu tonizującego działania na skórę, jednakie dziś się ich nie używa ze względu na cynk znajdujący się w nim.

****
Wykonanie makijażu:
Robiąc makijaż - oshidori - gejsza potrzebuje mnóstwo czasu, gdyż efekt musi być nieskazitelny. Przed rozpoczęciem makijażu gejsza uważnie ogląda swoją twarz w lustrze powiększającym. Trzeba sprawdzić np czy nie ma śladu zarostu nad górną warga czy tez podbródkiem. Jeśli się coś znajdzie to trzeba zgolić. Wygolić należy też skórę na karku, tak by była idealnie gładka. Następnie aby przygotować skórę pod podkład nałożymy fluid na bazie oleju na szyję aż do nasady piersi oraz plecy niemal do talii. Później pędzlem nakładamy białą pastę. Jedynie na karku zostawia się nietknięte kształt przypominający literę W. Aby go uzyskać maiko stosują wcześniej już wycięty szablon. (stosowane jest tylko podczas jakiś świąt, na co dzień gejsze malują sobie tylko 2 paski) Na pastę nakłada się biała szminkę. Szminkę nakłada się następnie na podbródek, grzbiet nosa i dekolt. Na białym podkładzie szminki akcentuje się brwi czarną kreską w kształcie łagodnego łuku, który pokrywa się odrobiną różu. Oczy okala się wpierw blado- czerwoną szminką, po czym podkreśla się czarnym ołówkiem. Okolice oczu i policzki podbarwia się brzoskwiniowym pudrem, a następnie za pomocą szerokiego miękkiego pędzla - białym. No i wreszcie kolej na wargi, których kształt zaokrągla się na wzór serca, nadając mu intensywną czerwona barwę.

Po skończonym makijażu cały efekt bywa oszałamiający. Wszystkie te czynności maiko lub geiko muszą nauczyć się prawidłowo i samodzielnie wykonywać. Podstawy tego zwyczaju charakterystyczne są w Azji Wschodniej dla wszystkich biorących udział w przedstawieniach. Chodzi tu o to by podczas przygotowań nastawić się duchowo do danej roli lub też występu na scenie.

Makijaż wg rang:

- Minarai (i Junior Maiko):
    - twarz pomalowana na biało, pozostawiając pasek skóry u góry wokół włosów
    - policzki (również wokół oczu ) są upudrowane na różowo
    - oczy są nakreślone głęboką czernią i czerwienią
    - brwi nakreślone czerwienia i czernią, oraz różem
    - niewielka część dolnej wargi jest umalowana na czerwono

- Senior Maiko (i młodszej Geiko):
    -  twarz pomalowana na biało,z pozostawieniem niepomalowanego paska u góry wokół włosów
     - policzki i oczy są upudrowane na bardzo jasny róż
     - oczy i brwi są nakreślone czernią i czerwienią oraz różem (brwi)
     - obie, chociaż niecałe wargi są umalowane na czerwono

Makijaż Geiko:
    - twarz cała pomalowana na biało, bez pozostawionego paska skóry u góry włosów
    - oczy są zarysowane na kolor bordowy i czarny
    - brwi są lekko zarysowane czernią, czerwienią i różem
    - usta są prawie całe umalowane na czerwono

A tak to wygląda przykładzie poniżej:

>klik<  make-up minarai/młodszej maiko

>klik<  make-up starszej maiko/młodszej geiko

>klik< make-up młodszej geiko

>klik< make-up starszej geiko

1 komentarz:

  1. Wszystko przepięknie opisane, strasznie mi się podoba. Na pewno zostanę na dłużej na tym blogu. ^^

    OdpowiedzUsuń