19 wrz 2012

Yamagata - prownicjonalna dzielnica gejszTa dzielnica jest nietypowa, bo znacznie odbiega od typowego wzorca dzielnic gejsz, więc... :

Witamy w Yamagacie ;)

   

Dzielnica ta znajduje się na północnym wschodzie od Tokyo. Prefektura jak i miasto okręgowe zostało rozsławione dzięki rosnących masowo kwiatów benibana (zawartego w nich barwnika używano dawniej do barwienia kimon - ale to taka mała ciekawostka ^^)

Wróćmy jednak do tematu, w którym panują troszkę inne zwyczaje. Otóż w samym mieście Yamagata jest tylko jeden dom gejsz zwany beninokai (nie tak jak u ich koleżanek z Kyoto lub Tokyo: okiya - u nich nie używa się tej nazwy). Beninokai znaczy dosłownie dom czerwonej szminki lub prościej dom szminki.

>klik<  w restauracji Somaro
>klik<  podczas ozashiki               
>klik<  maiko Nonoka
>klik< >klik< >klik<  podczas Sendai Tohoku Japan Fair

Następną ważną sprawą jest sposób pisania/mówienia maiko. U gejsz w Kyoto inaczej się pisze się -ko. Są też inne istotne różnice: maiko w Kyoto dąży do tego, by zostać gejszą, natomiast w Yamagacie to już określony zawód i nie prowadzi się żadnych szkoleń na gejszę. Maiko nie uczą się wspólnie w jednym domu. Mieszkają z rodzicami albo w wynajętych pokojach. ( ja też tak chce ;) Do beninokai przychodzą po to, aby przed umówionym spotkaniem ubrać się, zrobić makijaż, przy czym pomagają sobie wzajemnie we wszystkich czynnościach z tym związanych. Te maiko, które wykonują swój zawód przez dłuższy czas, udzielają debiutantkom praktycznych wskazówek i porad.

Inne gejsze:

 >klik<  maiko Himeno
 >klik<  maiko Hotaru
 >klik<  maiko Kohana
 >klik<  maiko Komomo
_______________________

Yamagata jako miasto okręgowe oferuje umiarkowaną i przystępną cenę rozrywki, ponieważ nie może się porównywać do innych większych dzielnic np. jeśli maiko zostaje zaangażowana poza miastem jej honorarium rośnie. Ponadto w samym mieście nie znajdziecie żadnych herbaciarni. (dlaczego tak jest? dlatego, że w mieście zanikła instytucja gejsz i nie było już potrzeby prowadzenia herbaciarń). Wybrane maiko można rezerwować bezpośrednio u szefowej beninokai albo w hotelu u menadżera.

 >klik<  geiko podczas lokalnego festynu
 >klik<  maiko podczas festynu
 >klik<  wspólne zdjęcie ^^

Maiko w Yamagacie to zawód, który stanowi gwarancję dobrego ożenku a rodzice posyłający swoje córki odczuwają dumę, gdy ich dziecko wybiera tę profesje. Dziewczęta zazwyczaj pochodzą z rodzin o zróżnicowanym statusie społecznym (przeważnie z rodzin mieszczańskich). Ilość maiko stale wzrasta (aktualnie jest ich ok. 30, nie wliczając w to geiko).

>klik<  podczas występu

W Yamagacie kandydatka na maiko musi mieć ukończoną szkołę średnią albo być absolwentka dwuletniego uniwersytety dla kobiet. Szkolenie, które wymaga uprzedniego zaliczenia egzaminu wstępnego, dziewczęta zaczynają w weku  18 lat, np. wcześniej wspomniana maiko Nanoka musiała na egzaminie ustnym uzasadnić, dlaczego chcę zostać maiko, a pisemnym  przedstawić, jakie potrawy regionalne poleciłaby gościom na przyjęcie. (zawód wykonuję się do 25 lat)

>klik<  podczas tańca

Przyszła maiko musi mieć jasna cerę i być zdrowa (nie może mieć np żadnych tatuaży widocznych miejscach). Im jaśniejszą ma cerę, tym lepiej dla kandydatki, ale nie stanowi ona niezbędnego warunku. Pożądana jest m.in. znajomość języka angielskiego. Inne umiejętności, objęte trzymiesięcznym programem szkolenia, przekazywane są młodym dziewczętom głównie przez maiko o dłuższym stażu oraz przez instruktorów zatrudnianych w ramach specjalnego kursu.

Maiko regularnie chodzą na dodatkowe zajęcia, doskonaląc własne umiejętności związane z ceremonią herbacianą, etykietą, tańcem, śpiewem, grą na instrumentach oraz kunsztem konwersacji. Dziewczęta chętnie chodzą na te zajęcia, by się stać dobrymi artystkami. 

>klik< >klik<  i na zakończenie występu

materiał udostępniony dla: dom-gejsz.blog.onet.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz