23 sie 2014

Najsłynniejsze szkoły herbaty (dodatek)

    

O ceremonii herbaty juz było i to dawno, wiedz dzisiaj jako dodatej o 3 głównych szkołach. Nie będzie on nader długi. Ot tak by wiedzieć. Jednakże jeśli was to ciekawi - na angielskich/rodzimych stronach japońskich można znaleźć więcejOmote-senke, Ura-senke i Mushakoji-senke to najsłynniejsze szkoły herbaty w Japonii, nielicząca innych licznych pomniejszych szkół. Ale te są najważniejsze z nich.

Omote-senke i Ura-senke sięgają czasów Sen no Rikyu, którego syn Shoan, mimo początkowego zakazu, otrzymał jednak pozwolenie na kontynuowanie nauki swego skazanego na śmierć ojca. Shoan nazwał swoją szkołę Fushin-an (omote-senke, czyli tzw. przednia szkoła Sen). Po nim przejął ją jego syn Sotan w wieku 71 lat Sotan przekazał kierwonictwo swemu trzeciemu synowi Koshin Sosa, prawnukowi Rikyu, a sam udał się na północ do okręgu, który nazwał Konnichi-an i przekazał ją czwartemu synowi. Później nazwa przekształciła się na Ura-senke (tylna szkoła Sen).

Inny brat obu mistrzów ceremonii herbaty rozwinął własną szkołę i tak powstała Mushakoji Ryu (Musha-senke) - nazwa powstała od ulicy, przy której mieszkał.

Do innych szkół możemy zaliczyć szkołę Enshu Ryu, która należała do Kobori Enshu (1579-1647) - jednak nie uzyskały one na takiej popularności jak wielka trójka (pozwolicie, że ją tak nazwę^^)

ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz