8 sty 2012

Ośmioro NieśmiertelnychW podejściu do zagadnienia nieśmiertelności pomiędzy taoizmem filozoficznym a religijnym występowały duże różnice. Filozof taki jak Zhuangzi przyjmował śmierć jako naturalny etap ludzkiej egzystencji i uważał, że nawet zwyczaj opłakiwania zmarłych jest nie na miejscu. Z drugiej jednak strony próbowano jej uniknąć i osiągnąć fizyczną nieśmiertelność.
Wielu taoistów pozostało pod urokiem opowiadań takich postaci jak Laozi, który podobno przedłużył swe życie, karmiąc swą życiową energię oraz Liezi, którego wielka moc duchowa umożliwiała ujeżdżanie wiatrów.

Wierzyli także w nieśmiertelnych (xian), którzy podobno przybywali w licznych niebiosach. jednym z tych niebios była góra Kunlun ( ale były też inne wyspy). Na tej górze miało znajdować się 9 wyższych poziomów sięgających w stronę niebios i 9 niższych poziomów sięgających w dół aż do siedziby zmarłych (czyli coś jak w naszej religii^^). Na czele stała Xiwangmu, która w dawnych mitach występowała jako wilkołak. Wczesne wizerunki xian ukazują ich ze skrzydłami lub pokrytych piórami. Mawiano też, że na magicznych wyspach zamieszkują ludzie pokryci piórami tak jak ptaki. Nie było w tym nic dziwnego, ponieważ związek między nimi uważano za naturalny i mogli oni się przemieszczać bez ograniczeń. Najlepszym tego przykładem jest legenda o Ośmiorgu Nieśmiertelnych, gdzie  po raz pierwszy połączono ich ze sobą w XV wieku, chociaż ich niektóre imiona były znane znacznie wcześniej.

Ośmioro Nieśmiertelnych osiągnęło wieczne życie w różny sposób:
1. Li Xun (Żelazna Laska) - posiadł sekret od Królowej Matki Zachodu.
2. Ów sekret został przekazany Zhongli Quan, który stał się zwiastunem niebios.
3. Lu Dongbin, który często jest ukazywany z mieczem w dłoni.
4. Han Xiang, był uczniem Lu Dongbina - ukazywany z bukietem kwiatów w dłoni.
5. Cao Guojun, był krewnym cesarza i ukazywany jest, gdy niesie swoją złotą odznakę.
6. Zhang Guo z dynastii Tang, był nekromanta, obdarzonym zdolnościom komunikowania się ze zmarłymi dla przewidywania przyszłości - ukazywany z brzoskwinią nieśmiertelności w ręce i torbą.
7. Lan Caihe (jednocześnie kobieta i mężczyzna) - ukazywana z koszem owoców.
8. Xe Xiangu - jedyna kobieta w kręgu Nieśmiertelnych  ukazana jest jako dziewica trzymająca brzoskwinię lub kwitnący lotos.

Ośmioro Nieśmiertelnych często pojawia się wspólnie - czy to na obrazach lub na wyrobach porcelanowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz