1 kwi 2012

Makrobiotyka


Kombanwa,
Makrobiotyka opiera się na starożytnej filozofii Dalekiego Wschodu, a jak już wiemy światem rządzą dwie przeciwstawne siły. A są to jin i jang. Dopóki te siły pozostają w organizmie w równowadze, jesteśmy zdrowi. Jedak jeśli któraś z nich zaczyna dominować, pojawia się choroba. By odzyskać dobre samopoczucie, wystarczy zrównoważyć jin i jang. Można to zrobić, stosując odpowiednią dietę. Każdy produkt wykazuję tendencję jin i jang. Dlatego jedząc go, wzmacniamy określoną siłę.   

Leczenie dietą wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Dlatego przy poważnych dolegliwościach zdrowotnych, trzeba zwrócić się o pomoc do specjalisty. Samodzielnie można wykorzystywać zasady makrobiotyki przy komponowaniu codziennego jadłospisu. Taki sposób żywienia jest nie tylko zdrowszy, ale też dużo tańszy od tradycyjnej kuchni. by prawidłowo się odżywić trzeba wiedzieć, jakie właściwości mają poszczególne produkty:
* Bardzo duże nasilenie jin: leki, ostre przyprawy, herbata, kawa i napoje słodzone
* średnie nasycenie jin: cukier, tłuszcze roślinne i zwierzęce, sery i mleko
* słabe nasilenie jin: owoce, warzywa, rośliny strączkowe
* produkty zrównoważone: zboża
* słabe nasilenie jang: jaja, ryby, drób
* średnie nasilenie jang: mięso, wodorosty
* bardzo duże nasilenie jang: sól

Według makrobiotyki podstawę naszej diety powinny stanowić produkty zbożowe. Należy się natomiast wystrzegać żywności ze skrajnych grup. Co prawda łącząc produkty o dużym nasileniu, także można uzyskać równowagę, jednak nie jest to najkorzystniejsze dla naszego organizmu. Każdego dnia w naszym jadłospisie powinny się znaleźć następujące produkty: zboża i kasze, rośliny strączkowe, warzywa, tłuszcze (do 5% tłuszcze roślinne). Dodatkowo do picia wodę źródlaną, kawę zbożową oraz napary z ziół.

ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz