14 maj 2012

DannaDanna - czyli patron gejszy. W dzisiejszych czasach bardzo trudno mieć własną gejsze i nie każdego na to stać. Ale wracając do jego "narodzin", wszystko zaczęło się pod koniec XVIII wieku.Wtedy też powstawały pierwsze okiya i pracowały pierwsze gejsze obok pracujących wokół prostytutek. Opłaty w tych latach były dosyć wysokie i pomimo urządzania ozashiki, nigdy nie wystarczałyby one na utrzymywanie gejszy.

Patron nigdy do końca nie był mężem i tak samo jak w przypadku zawierania małżeństw, nie mogły tego robić jeśli by chciały nadal pracować jako gejsze. W tamtych latach zaistniała więc potrzeba zapewnienia sobie patrona, który by pokrywał większą część kosztów utrzymania, wydatków na stroje czy też opiekę zdrowotna. Innymi słowy, danna, zawierał formalny układ z domem gejsz - uzgadniał on warunki z okasan. W zamian za ten zaszczyt, zyskiwał przede wszystkim status społeczny. Mężczyźnie, który mógł sobie na to pozwolić, z reguły wywodził się z elity rządzącej, artystycznej lub powiązanej z hanamachi. Uważano go wtedy, za zdolnego do utrzymania warunków umowy.

Gejsza, która miała swego daana, z reguły zostawała jego kochanką, chociaż mogli między sobą ustalić swoje zasady ( z reszta nie była zobowiązania do posiadanie tylko jednego patrona w ciągu swojej kariery i w szczególnych przypadkach mogła sama zdecydować o zerwaniu patronatu. Ponadto tak długo jak była związana finansowo ze swoim domem, jej czasem zarządzała okasan i wszystko co robiła odbywać się musiało w sekrecie). Układ gejszy z danna mógł trwać pół roku lub całe życie. Od danna wymagano też zachowania twarzy, w razie gdyby jego gejsza robiła skoki w bok. A publiczne okazywanie zazdrości bywało uznawane za szczyt złych manier.

Innym zwyczajem i zaszczytem było mizuage, odbywające się wtedy, gdy dziewczyna miała  ok 15 lat. I nie było ono bynajmniej ukrywane wśród społeczeństwa i czasem onieśmielało dziewczynę, ponieważ wszystko odbywało się z zasady za jej plecami i o wyniku dowiadywała się po fakcie - kto otrzymał ten zaszczyt, jak wyniosła cena czy tez kto zostanie na tę 7 dniową noc danna mizuage ( wcale nie musiał to być jej oficjalny danna) Związek ów kończył się w zasadzie po ceremonii i zwykle się na nim się kończył - ich drogi przecinały się i nigdy się więcej już nie spotykali. Po tym wydarzeniu dziewczyna zmieniała uczesanie na ofuku, by publicznie oznajmić, że jest już dorosłą kobietą.

Natomiast dzisiaj rzadko, która gejsza ma swego danna - zazwyczaj popularna gejsza bywa dofinansowana, przez grupę jej fanów - jedni mogą finansować kimona, drudzy, dodatki do strojów itd - dzieje się tak, dlatego że nie stać ich po prostu na to.      

matta ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz