26 sie 2012

Grobowce z dynastii Ming


W wielkim skrócie:
- jest największą cesarską nekropolia w Chinach.
- datowana na czasy dynastii Ming (1409-1584)
- wykopaliska w królewskich grobowcach rozpoczęły się w 1956 r.
- największe znaleziska: złote korony, biżuteria, wyroby z jadeitu i porcelana
- trzy grobowce są udostępniane zwiedzającym.


Ogólne informacje:
W czasie trwania dynastii chińskich, mauzolea z dynastii Ming, są dość niezwykłe. Trzynastu cesarzy z tej dynastii pochowano na obszarze 40 km2 na pagórkowym terenie koło Pekinu. Budowa grobowców rozpoczęła się w 1409 roku a zakończyła się z chwila upadku dynastii Ming. Każdy grobowiec umiejscowiony jest u stóp osobnego wzgórza o połączony z innymi drogą nazywaną Drogą Duchów.
Bogato zdobione kamienne bramy, przy każdej alei, są jednymi z najlepiej zachowanych  bram w całych Chinach. Za nimi stoją po obu stronach drogi 18 par wielkich kamiennych figur ludzi i zwierząt.


Każdy grobowiec miał kopiec, gdzie pochowany był cesarz w swoim podziemnym pałacu. Do tej pory odkopano ich 3 grobowce - XIII cesarza (Wan Li) i dwóch cesarzowych - tzw. Dingling. Wejście do tego mauzoleum zostało odkryte przypadkowo, ponieważ architektura naziemna została zniszczona w 1644 r. Odkryto go 1956 r. 
+ Wan Li za wykonanie tego grobowca zapłacił 227 ton srebra.

Podziemny pałac składa sie z pięciu komór: przedsionka, sali ofiar z trzema tronami z marmuru, dwóch komór bocznych dla cesarzowych i z komory głównej, w której znajdowały się trzy drewniane trumny i 26 skrzyń pełnych cennych darów grobowych.

Wpisany na listę UNESCO w 1987 r.

ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz