10 sie 2012

JCW: księżna Masako - od zaręczyn do dnia ślubu cz.1

 

Szkolenie i przygotowanie do zaręczyn
Ponieważ, nie każdy wie jak się odbywają ceremonie ślubne w japońskiej rodzinie cesarskiej, postanowiłam ją przybliżyć na przykładzie księżnej Masako oraz cesarzowej Michiko. Jak pewnie wiecie JCW Masako od dziecko często z rodziną się przeprowadzała za kontynent ze względu na na ojca i swoja naukę, było jej trudniej niż na przykład JCW cesarzowej Michiko, czy też następcy tronu a jej przyszłego męża Naruhito. Natomiast przyszłe księżniczki dopiero przed ślubem musiały studiując zagłębić się w "epokę bogów" i nauczyć swojej roli. Podróżując miała nie tylko ciężko z powodu swego mieszczańskiego pochodzenia, ale też w tym, ze poznawała w krajach wiarę w jedynego Boga. Bez religijnych przeżyć pośród natury i codziennej praktyki shintoistycznej z trudnością przychodziło jej zrozumienie  tej wiary. Kiedy przygotowując się do swojej roli, ucząc się dworskich ceremonii, musiała korzystać z angielskiego przewodnika "The World of Shinto". Po angielsku i bez wiary w bogów trudno jest zrozumieć wyobrażenie i ducha shintoizmu. Mimo to, dwór miał tylko jedno wyjście: podobnie jak w przypadku poprzednich żon następców tronu, należało przerobić cały program ( skrócony do minimum) obrzędów i ceremonii zgodnie ze starymi przepisami i zasadami w nadziei, ze z czasem Masako nauczy się sposobu życia na cesarskim dworze i dobrze opanuje swoją rolę.

W ciągu półtora miesiąca i 50 godzin musiała nauczyć się nie tylko prastarych japońskich ceremonii shintoistycznych, lecz także zdobyć przynajmniej podstawową wiedzę w sześciu innych dziedzinach (etykieta, obyczaje i rytuały, system cesarskiego domu, układanie waka czy kaligrafia) - cesarzowa Michiko podczas 97 godzin zajęć szkolono w dalszych dwunastu dziedzinach przez 3 miesiące.

Szybki kurs rozpoczęto 2h lekcja dworskiego ceremoniału, którego wykładowca był kierownik Urzędu Ceremonialnego. Po tej lekcji księżna przyznała, że z wieloma rzeczami zetknęła się po raz pierwszy (no ale nie dziwmy się tym zbytnio, mimo intensywnej pracy i okresu aklimatyzacji nadal wykazywała motywację do dalszej nauki)

A teraz przejdziemy do przebiegu zaręczyn ^^, który składał się z 2 części:

- przekazanie podarunków zaręczynowych - 12 kwietnia 1993 roku Masako wstała o 5 rano. Tuż przed 9 szef domu następcy tronu miał z polecenia tenno wręczyć podarunki zaręczynowe od następcy tronu rodzinie panny młodej w jej domu. Na tę okazję Masako wybrała strój, który zgodnie z klasyczną symboliką miał przynieść szczęście: jedwabne kimono z długimi rękawami, Matka również miał ba sobie kimono a ojciec wystąpił w surducie, stroju na godziny poranne.

Troje członków przyjęło cesarskiego posłańca w salonie rodzinnej rezydencji. Marszałek dworu stanął sztywno naprzeciw gospodarzy i uroczyście poinformował: " Na polecenie cesarza i cesarzowej nastąpi przekazanie podarunków z okazji zaręczyn następcy tronu Naruhito". Wtedy Masako zgodnie z etykietą odpowiedziała: " Przyjmuję je pełna szacunku". Następnie wśród wielokrotnych ukłonów wręczono jej tacę na dwóch nóżkach z listą podarunków. Cała ceremonia trwała w domu Masako 3 minuty. - dalszą cześć kontynuowano u następcy tronu. O godzinie 9.15 po otrzymaniu wiadomości, ze przekazanie podarunków u Masako dobiegło końca, Naruhito pojechał do cesarskiego pałacu, nałożył sokutai (strój ceremonialny z epoki Heian) a następnie odwiedził 3 sanktuaria cesarskiego dworu, by o swoich zaręczynach powiadomić wszystkich bogów - boginię Amaterasu w Kashiko-dokro, cesarskich przodków w Korei-den, ośmiu bogów, jak również niebiańskich i ziemskich bogów w Shin-den. Po przedstawieniu narzeczonej Naruhito przebrał się w surdut i poinformował swoich rodziców w pałacu cesarskim, że ceremonia wręczenia podarunków dobiegła końca.

Po przyjęciu podarunków Owadowie we troje udali się do pałacu cesarskiego w celu przekazania zaręczynowych pozdrowień. Tam pokłonili się cesarskiej parze oraz następcy tronu. Od tej chwili Naruhito i Masako byli oficjalnie zaręczeni. Po południu para cesarska i następca tronu przyjmowali gratulacje od członków cesarskiej rodziny, od premiera Kiichi Miyazawy, prezydentów izby niższej i wyższej oraz od najwyższego kierownictwa Urzędu Dworskiego.

- podanie daty ślubu do wiadomości publicznej - 20 kwietnia 1993 r. Masako wstała wcześnie do ceremonii trwającej 1 minutę. Wysłannik tenno odwiedził ją o godzinie 10 rano, aby zgodnie ze starym obyczajem poinformować o dacie ślubu. Państwo Owada znowu stali w swoim salonie a Masako w tym czasie miał na sobie jasnozieloną suknię. Wielki marszałek dworu powiedział:"Niniejszym informuję, że ceremonia ślubna następcy tronu odbędzie się 9 czerwca" i tak samo jak w dniu przekazania darów Masako wolno było odpowiedzieć tylko jednym zdaniem: " Pełna szacunku przyjmuję".

Dewa matta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz