5 wrz 2012

O damach dworu na dworze Heian cz.1 Wstęp

  

Dwór cesarski w epoce Heian był centrum życia arystokracji, gdzie kwitło życie pełne przepychu, piękna i sztuki, mimo faktu że nie trwało ono długo. W tym świecie szczególnie ważna była funkcja dam dworu (nyōbō), które wiodły, na przekór przekonania, że kobieta powinna zajmować się tylko tylko domowymi sprawami, pracowite a zarazem fascynujące życie dworskie.

Sama funkcja dam dworu jest wszystkim znana, ale w przeciwieństwie do innych krajów, w Japonii miały/mają szersze znaczenie. Mianowicie nyōbō służyły nie tylko cesarzowej, ale również jej córką w pałacu cesarskim (dairi), ale także cesarzowi, ekscesarzowi (insei), książętom, arystokratą zewnętrznym oraz pełniły funkcje mamek - one wszystkie miały swoje przywileje i obowiązki.  

W zależności od miejsca służby wyróżnić możemy 3 typy główne oraz 1 dodatkowa dam dworu. Są to:
- ue no nyōbō - damy cesarza
- miya no nyōbō - damy cesarzowej
- ie no nyōbō - damy służące w domach arystokratów
Oraz:
- menoto - mamki.

Dodatkowy podział uwzględniał ich rangę dworską (w systemie rang i urzędów - kanshoku kai sei). System wprowadził 4 rangi książęce i 9 rang dworskich.

Rangi dworskie od 1 do 3 oraz 9 była dwustopniowa, a rangi  od 4 do 8 były czterostopniowe. Najwyższą arystokrację obejmowało rangą od 1 do 3, arystokrację wyższą - 4 i 5 , natomiast arystokracja miejska i prowincjonalna - pozostałe rangi.

Więc podsumowując:
- na czele stała cesarzowa
- za nią były małżonki cesarskie - 1 rangi
- następnie były: ~ jōrō nyōbō - damy dworu od 3 do 2 rangi dworskiej
                                 ~ churō nyōbō - damy od 4 do 5 rangi
                                 ~ gero nyōbō - damy poniżej 5 rangi.

Podobny system obowiązywał na dworze w Chinach, ponieważ to nami się wzorowano.

ja ne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz