31 paź 2012

Główne religie w Chinach


Religię funkcjonujące w Chinach to:

- Buddyzm rozpowszechniono w Chinach w I wieku n.e., stał się popularnym po IV wieku i stopniowo przekształcał się w najbardziej wpływową religię w Chinach. W jego skład wchodzą trzy gałęzie, to jest buddyzm chiński, buddyzm tybetański oraz buddyzm Bali (czyli buddyzm południowy)


- Taoizm swój początek wziął właśnie w Chinach, w II wieku n.e., i liczy do dziś ponad tysiąc osiemset historii. W taoiźmie znajduję wyraz uwielbienie wobec przyrody i przodków, jakie zaistniały w starożytnych Chinach. W historii było wiele gałęzi, które z czasem przekształciły się w dwie najwiąksze, czyli Quanzhen i Zhengyi, które mają znaczący wpływ na życie Hanów. Brak surowych doktryn powoduje, że nie sposób policzyć jego wyznawców.


- Islam przyszedł do Chin w VII wieku n.e.. Muzułmani chińscy zamieszkują głównie w Xinjiangu-w ujgurskim Regionie Autonomicznym, Ningxia-hujskim Regionie Autonomicznym oraz prowincji Gansu, Qinghaj i Yuannan, można ich spotkać też w innych miastach.


- Od VII wieku katolicyzm przedostawał się wielokrotnie do Chin, szczególnie po II Wojnie Opiumowej. Obecnie w Chinach założono ponad sto okręgów religijnych.


 - Chrześcijaństwo zostało przedstawione w Chinach na początku XIX wieku i masowo rozpowszechniło się po II Wojnie Opiumowej. W 1950 roku chrześcijanie rozpoczęli ruch patriotyczny apelując do środowiska chrześcijańskiego o bojkot imperializmu i podtrzymanie patriotyzmu, tak by zrealizować samo-zarządzanie, samowystarczalność oraz samodzielność chińskiego chrześcijaństwa. Obecnie w Chinach jest około 10 mln. wyznawców chrześcijaństwa, 18 tys. duchownych, 12 tys kościołów i przeszło 25 tys miejsc działalności religijnej.


ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz