12 lis 2012

Grobowce z Pazyryku


Info. ogólne:
- Grobowce z Pazyryku należą do elity ludów koczowniczych wraz z artefaktami organicznymi
- Datowane na wczesną epokę żelaza (V-III w.p.n.e.)
- Pierwszy grób przebadano w 1929 r.
- Data ostatnich wykopalisk to 1995 r.
- Zabytki z Pazyryku znajdują się w Ermitażu w Sankt Petersburgu
- Zabytki z Ukoku natomiast w Muzeum Instytutu Archeologii w Nowosybirsku / Rosja

Kultura scytyjska rozwinęła się 2500 lat temu w górach Ałtaju w południowej Syberii. To właśnie od tego miejsca jest znana jako kultura Pazyryku i to właśnie tutaj odkryto pierwszy kurhan. W 1929 dwójka archeologów eksplorowała kurhan leżący na wysokości 1600 metrów. Znaleźli tam przedmioty wykonane z materiałów organicznych, bardzo dobrze zachowane w zamarzniętej ziemi.

Następne wykopaliska w latach 1947-1949 okazały się sensacją. Z grobów wydobyto dywany, odzież i obuwie, rydwan, zmumifikowane zwłoki ludzkie, konie z bogatym wyposażeniem, instrumenty muzyczne sprzęty oraz inne materiały z drewna, skóry czy wełny.

Natomiast, jeśli chodzi o płaskowyż Ukok, w latach 90 XX w. znaleziono więcej zamarzniętych kurhanów należących do tej samej kultury.
Odkryto tam m.in.:
- grób należący do "Zamarzniętej księżniczki"(Dziewczyny z lodu) - znaleziony w roku 1993. Kobieta w wieku ok. 25-letnia, spoczywała w trumnie z pnia drzewa w pięknym stroju i ze skórzanymi akcesoriami oraz niezwykłą, wysoką, drewniana ozdoba głowy. 
- inny zaś grób, należał do mężczyzny nazwanego "Wojownikiem"/"Jeźdźcem", którego także pochowano w drewnianej trumnie, w komorze wyłożonej palami drewna. Jego wiek szacuje sie na 25-30 lat.

ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz