20 lis 2012

Taegukgi (flaga Koreii Południowej)


Pierwszy raz flaga koreańska pojawiła się  w 1882 roku, podczas podpisania Amerykańsko-Koreańskiego Traktatu Handlowego

Chińczycy nalegali, by narodowa flaga Korei zawierała smoka, jednak Koreańczycy pozostali przy niebiesko-czerwonym symbolu yin i yang. Po paru modyfikacjach, miedzy innymi po dodaniu ośmiu trigramów, a następnie po odjęciu czterech z nich, flaga w obecnej postaci została oficjalnie zatwierdzona i skodyfikowana przez rząd koreański 15 listopada 1949 roku.

Taegukgi, flaga narodowa Republiki Korei, składa się z niebiesko – czerwonego koła yin-yang w centrum, czterech czarnych trigramów w każdym z rogów, oraz białego tła. Białe tło symbolizuje czystość.

Cztery trigramy Geon, Gon, Gam i Li, które otaczają koło ukazują proces zmian, przez jaki przechodzą siły yin i yang. Znajdujący się w górnym lewym rogu flagi, Geon (Flaga), składający się z trzech ciągłych odcinków, przedstawia NIEBO. Znajdujący się po przeciwnej stronie koła, w dolnym prawym rogu flagi Gon (Flaga), składający się z trzech przerywanych odcinków symbolizuje ZIEMIĘ. Gam (Flaga), z jednym ciągłym odcinkiem w środku i dwoma przerywanymi, znajdujący się w górnym prawym rogu flagi, symbolizuje WODĘ. I wreszcie Li (Flaga), z dwoma ciągłymi odcinkami na skrajach i jednym podzielonym na dwie równe części pomiędzy nimi, znajdujący się w dolnym lewym rogu flagi, symbolizuje OGIEŃ.

mata ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz