17 mar 2013

Kata-shiro


Kata-shiro - we wczesnej Japonii antropomorficznych wyobrażeń, wykonywanych z papieru i trawy, używano w rytuałach absorbowania grzechów i złego losu ludzi. Figurki takie wrzucano do rzeki/oceanu, by zabrały ze soba złe siły. Podobne obrzędy spotykane były równiez w Chinach przed V wiekiem.

Wycinanki w kształcie kimon (Kata-shiro), używane były w oczyszczajacych ceremoniach odbywajacych się wczesna wiosną w niektórych regionach Japonii. Kata-shiro i obrzędy z nimi zwiazane przetrwały do dzisiaj w swej niezmienionej formie.

Obecnie wierni kupują na wiosnę białe formy swej świątyni. Zanoszą do domów, by tam podpisać na nich imię, płeć, datę urodzenia oraz modlitwę. Potem się w nia dmucha i pociera nimi w ciało, by na końcu zanieść z powrotem do świątyni, gdzie wrzuca sie je do płynnej wody.

Istnieje też inna forma kata-shiro. A mianowicie w formie papierowej lalki (grupowe lub w parach). Puszczane sa one w małych łódeczkach z trawy. Te zwykłe lalki symbolizuja wszelkie złe duchy dręczace dzieci. Powyższy zwyczaj przekształcił się w dzisiejsze Święto Lalek (Hina Matsuri), które obchodzone jest w marcu.

 
mata ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz