28 cze 2011

Seiza


Konbanwa,
Seiza (正 座, dosłownie oznacza "właściwą pozycję", wywodzi się z okresu Muromachi) - tradycyjny sposób siedzenia na kolanach, z nogami podwiniętymi pod udami (formalnie), jest obowiązkowa niemal przy wszystkich okazjach. Podczas siadania kostki są obracane na zewnątrz tak by palce stóp zostały złożone w niewielką literę V, ponadto stopy leża płasko na podłodze a duże palce są schowane. W zależności od okoliczności, ręce są składane skromnie na kolanach, lub ułożone są płasko na udach.

Seiza stosujemy na różne okazje i różnie się je nazywa:
- w tradycyjnej sztuce: m.in chado, ikebana, sztuki walki czy też podczas doskonalenia kaligrafii lub w niektórych teatrach kabuki
- alternatywne wersje seiza:
a) agura - Siedząc ze skrzyżowanymi nogami, uważana jest za nieformalną, odpowiedni dla niektórych sytuacji i używany tylko przez samurajów oraz mnichów buddyjskich. W dosłownym tłumaczeniu agura oznacza cudzoziemski, barbarzyński sposób siedzenia.

 podczas chanoyu

ze specjalną podstawką do siedzenia

b) kiza - używana przez mężczyzn zwłaszcza w sztukach walki oraz innych rzemiosł i sztuki pochodzenia japońskiego.

 podczas ćwiczeń

Japończycy twierdzą, że takim właśnie, wyjątkowo niekomfortowym sposobem siedzenia wyraża się szacunek dla osoby zajmującej miejsce naprzeciwko, podkreśla swoje pokojowe nastawienie. Pozycja ta symbolizuje skupienie i równowagę z otoczeniem.

ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz