20 maj 2012

Mitologia koreańska cz.1


Witajcie,
Postacie z mitologii w dużym skrócie. 


10 Symboli Długowieczności - symbole te zostały przejęte z Chin. Są to zwierzęta, przedstawiane najczęściej w parach, rośliny, a także inne elementy przyrody:
1.żółw - przedstawiany nie tylko w malarstwie. Wszędzie w Korei znajdują się duże, granitowe rzeźby tego stworzenia, które służą jako podstawa dla umieszczonej na grzbiecie pionowej płyty z napisem pamiątkowym lub dla steli nagrobnej.
2.jeleń - w przedstawieniach- cętkowany. Według wierzeń, gdy jeleń ma tysiąc lat jego sierść zmienia barwę na szarą. Po kolejnych pięciuset staje się śnieżnobiały. Gdy minie jeszcze pięćset lat jego rogi stają się czarne co jest oznaką nieśmiertelności. Wtedy je pulloczho, a po niedługim czasie żywi się tylko wodą. W tej postaci pokazuje się tylko wybranym.
3.żuraw - symbol uczoności, magii i nieśmiertelności. Jego wizerunek znajduje się na szatach konfucjanistów. Gdy ma sześćset lat pije już tylko wodę, a gdy osiągnie wiek dwóch tysięcy lat jego białe pióra stają się czarne- staje się nieśmiertelny. Para żurawi symbolizuje szczęście małżeńskie.
4.sosna - symbol czystości i trwałości uczuć.
5.bambus - symbol trwałości uczuć i niezłomności.
6.słońce
7.obłoki
8.skały
9.woda
10.pulloczho - jest to najmocniejszy symbol, magiczna roślina podobna do grzyba (kurki), której zjedzenie zapewnia wieczną młodość. Nikt nie widział go w naturze, a przedstawiany jest zawsze z innymi symbolami. Posadzone nisko przy ziemi, w laskach bambusowych lub na skałach, czasem skubie go jeleń, albo trzyma żuraw.

Amenohiboko - córka słońca.
Arashito - córka słońca.

Czhojong - syn smoka, władcy Morza Wschodniego, jego wizerunki miały odstraszać ducha ospy
Chilsong - bóstwo siedmiu gwiazd z gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy. Ma wywierać wielki wpływ na losy ludzkie, kobiety otaczają go szczególną czcią, zwłaszcza modląc się o łaskę macierzyństwa. Trzecie z bóstw czczone w Samsong-gak, które symbolizuje władze.

Dzisin - duchy ziemi.
Dzudzak - czerwony feniks strzegący południa.

Habek - władca wód śródlądowych, postać zapożyczona z mitologii chińskiej - występująca tam jako bóg Rzeki Żółtej
Halmang - olbrzymka, która uformowała wyspę Dzedzu.
Hananim (Hanyl) - najwyższe bóstw koreańskie, władca nieba: nie istnieją żadne jego wizerunki
Hemosu - pierwszy władca północnego Pujo, syn cesarza niebiańskiego,ojciec Dzumonga, pierwszego władcy Kogurjo; pochodził ze związku Hemosu z Habeką.
Hjonmu - nie przypominał żadnego znanego zwierzęcia. Było to bóstwo o postaci czarnego wężo-żółwia, które symbolizuje północne, wysokie i urwiste góry. Na freskach jego postać przedstawia się często jako walkę żółwia z wężem. Kiedy kobietom śni się czarny żółw oznacza to, że ich syn zajmie wysokie stanowisko na dworze.
Horangi - krwiożerczy tygrys, władca gór.
Hwanin (Czhondze) - cesarz niebiański, odpowiednik staroindyjskiej Indry.
Hwanung - syn Hwanina zesłany na ziemię koreańską, by rządzić ludźmi; ojciec Tanguna - mitycznego praojca Koreańczyków.

Insam - korzeń życia (żeńszeń), panaceum na wszelkie choroby.

Jong - smok, władca mórz i oceanów,symbol władzy królewskiej.
Juri - *drugi król państwa Kogurjo, żyjący w I wieku p.n.e. Według legendy Juri, zachorowawszy, zwrócił się po pomoc do szamana jako do uzdrowiciela. Dlatego też z jego osobą wiąże się rozkwit szamanizmu na terenach Korei.

 ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz