17 lip 2012

Rytualne przedmioty buddyzmu tybetańskiegoObrzędy tantryczne odbywają się zazwyczaj przy dźwiękach instrumentów. Niektóre z nich mają dziwne kształty i często są one przedstawione jako atrybuty bóstw. Część przedmiotów należy do wyposażenia, które tantrycy sprowadzili z Indii do Tybetu, ale symbole i zastosowanie wielu z tych przedmiotów nie jest znane do dziś. Najważniejszymi przedmiotami rytualnymi są wadżra i ghanta.

Dzwonek tybetański vajra (wadżra)
Chroni przed wpływem negatywnej energii, odstraszają złe duchy, poprawiają samopoczucie mieszkańców. Jest to tradycjonalny instrument rytualny, używany w buddyzmie tybetańskim do podkreślania pewnych rozdziałów w rytuale. Ich brzmienie ma przebudzać, jak i pogłębiać koncentrację i uwagę. Dla uzyskania długiego, wibrującego dźwięku o wysokiej barwie używany jest specjalny stop.

>klik<

Ghanta
Święte dzwony są często używane podczas rytuałów duchowych, w czasie których recytowane są święte wersety. Uchwytem dzwonu jest pałeczka dordże, która wyłania się z tarczy księżyca. Pod nią zobrazowana jest twarz Pradżniaparamity, żeńskiej bogini (bodhisattvy). Patrząc z góry można zobaczyć magiczny krąg – mandalę, która tworzona jest przez rozchodzące się promieniście liście lotosu. Nad dolnym brzegiem znajduje się pięćdziesiąt jeden rysunków przedstawiających dordże. Dzwon Gantha (sanskryt, tybetański dril bhu) to instrument, który w szamańskiej tradycji używany jest do przywoływania duchów. Jego dźwięk symbolizuje żywioł powietrza, krainę duchów. W tybetańskiej tradycji buddyjskiej jest używany razem z dordże. Oba te przedmioty tworzą razem symboliczną jedność. Dordże jest symbolem męskich właściwości, zasad, metod i niezniszczalności, dzwonek zaś symbolizuje żeńskie właściwości i zasady, przestrzeń i mądrość. Do owych instrumentów przyporządkowane są dokładnie określone gesty i mudry, które wykonuje się podczas rytualnych obrzędów (pudża). Lama, podczas rytuału najpierw chwyta dzwonek prawą, męską ręką, natomiast do lewej bierze dordże. Następnie obiema rękami zakreśla harmonijny łuk, co ma symbolizować ruchy bogów w czasie tańca.

>klik

Dorje
Dorje (w tybetańskim) znaczy "niezniszczalny". W buddyzmie tybetańskim jest odpowiednikiem hinduskiego narzędzia rytualnego zwanego Vajra. Przedmiot reprezentuje męską siłę, natchnienie, "przecina" ignorancję i iluzję.

 >klik<
Purba
Charakterystyczne trzy strony ostrza purby niszczą trzy trucizny ludzkiego umysłu: przywiązanie – lgnięcie umysłu do posiadania, złudzenia i nieświadomość, w jakiej umysł pozostaje oraz uczucia niechęci i awersji, którymi kategoryzuje postrzegany świat.

Sztuka wytwarzania phurby wywodzi się z tradycji buddyzmu tybetańskiego. Teksty buddyjskie opisują purbę jako przedmiot reprezentujący współczującą aktywność wszystkich Buddów. W wielu podaniach buddyzmu tybetańskiego purbom są przypisywane magiczne moce uzdrawiające. Purba jest ważnym symbolem sakralnym buddyzmu tybetańskiego. Wykorzystywana jest przy szczególnych medytacjach - odprawianych dość rzadko z uwagi na ich szczególną symbolikę oraz konieczny wysoki stopień wtajemniczenia osoby odprawiającej rytuał. Wedle litery tradycyjnych przekazów buddyjskich pochodzących z Tybetu, purba jako „święta broń” służy przepędzaniu demonów oraz symbolicznemu przygwożdżeniu ludzkiej chciwości, pożądania i zazdrości. Pochodzi ze starożytności.
_________________________

Wiele przedmiotów i instrumentów wykonywano z kości ludzkich i zwierzęcych, wytwarzano też je z płytek i ziaren itp. Poniżej inne przedmioty:

 >klik<

Mani
Młynek modlitewny to pochodzący z Tybetu przedmiot rytualny, używany podczas modlitwy lub medytacji. Najczęściej jest w formie dostosowanej do noszenia w dłoniach, lecz często wbudowany jest w ściany świątyń lub mury je okalające. Wygrawerowana jest na nim mantra OM MANI PADME HUM - mantra Avalokiteśwary. Zawarta jest ona też wewnątrz młynka na zwoju papieru. Często oprócz niej w młynku są zawarte też inne modlitwy (sutry). Według wierzeń obrócenie młynka równe jest wyrecytowaniu mantry lub sutr (modlitw) w mim zawartych. Tak więc czasem za jednym obrotem młynka można "wyrecytować" modlitwy, których wypowiedzenie zajęłaby wiele dni lub miesięcy. Wszystkie te modlitwy mają przynosić pomyślność i wolność od cierpienia wszystkich żywych istot. Zawsze należy obracać młynek zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Oglądany przez Państwa młynek modlitewny jest wykonany przez Tybetańczyków mieszkających na uchodźstwie w Nepalu. Zrobiony jest z miedzi i mosiądzu. Napisana jest na nim kilkakrotnie mantra Om Mani Padme Hum (w języku sanskryckim). W środku umieszczony jest w specjalnym woreczku zwój zawierający setki buddyjskich sutr. Młynek ten jest zarówno przedmiotem służącym do modlitwy lub medytacji jak i wspaniałą, oryginalną ozdobą dla domu.

>klik<  młynek ręczny

ja ne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz