17 mar 2013

Shimenawa - sznur z sakralnymi pasami papierowymi


Shimenawa - W zmierzchłych czasach wyznawcy shintoizmu wierzyli, że kami przenosiły się z miejsca na miejsce. Aby wybawić kami ze świętego gaju lub świątyni, ludzie zaznaczali naturalne strefy nienaruszone przez człowieka, ogradzali te strefy sznurem słomianym i zawieszali na nim kawałki konpii lub włókien inu czy innej tkaniny. Później zastąpione zostały rytualnie składanymi paskami białego papieru nazywanymi shide i stąd też rytualny sznur wyznaczał symbolicznie granicę między miejscami świętymi a pospolitymi.

Po dziś dzień wszystkie świątynie są zaznaczone tymi sznurami, ochraniającymi przed złymi siłami i chronią przed negatywana energią. Można je takze spotkać m.in pośród świętych drzew, kamieni lub na skałach oraz na oczyszczonych budynkach.

Złe wibracje zbierają się w sznurze ze słomy ryżowej, który w związku z tym powinien być stosunkowo często wymieniany. Zamiany sznura na nowy dokonuje się w sposób rytualny z okazji świąt lub podczas obrzędu oczyszczenia świątyni.

Sam sznur wytwarzany jest w wielu długościach: od kilku centymetrów do kilku metrów - największy shimenawa umieszczony jest w Izumo-Taisha, ma 13,5 m długości i waży 5 ton.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz